Покровський район
www.pokrov-rn.dp.gov.ua


Сучасне життя неможливо уявити без використання пестицидів – отруйних речовин, що застосовуються для знищення шкідливих організмів, внаслідок діяльності яких вражаються рослини, тварини, люди.

Але поряд з корисною дією пестициди можуть стати причиною гострих отруєнь, які виникають при порушенні правил безпеки під час роботи з ними.
У запобіганні отруєнь вирішальне значення має поведінка осіб, які залучаються до роботи з отрутохімікатами; стикаються з ним у побуті. Всі вони повинні добре знати, що хімічні речовини, які застосовуються для захисту рослин, при надходженні в певних кількостях в організм людини (через дихальні шляхи, шлунково-кишковий тракт чи шкіру) можуть викликати порушення життєдіяльності його, тобто отруєння.
Щоб запобігти отруєнням – перш за все необхідно, щоб кожен, хто має справу з пестицидами, знав їх властивості і ту небезпеку для здоров’я людини, яку вони несуть.

Діти та підлітки більш чутливі до отрутохімікатів, ніж дорослі, тому підлітки віком до 18 років і школярі до роботи з отрутохімікатами не допускаються, не допускаються і вагітні та ті, що годують дітей грудним молоком.
Люди, хворі на ті чи інші хвороби, більш чутливі до отрутохімікатів, тому отруєння у них може розвинутись значно швидше ніж у здорових людей. В зв’язку з цим до роботи з отрутохімікатами слід допускати лише здорових людей після попереднього медичного огляду. Осіб, які не мають відношення до застосування отрутохімікатів, не слід допускати у місця їх зберігання і застосування.

Не можна знаходитись і працювати на земельних ділянках під час обробки їх отрутохімікатами. Оброблені ділянки необхідно відокремлювати запобіжними знаками, про обробку сповіщати населення, родину, дітей.
Запобіганню нещасним випадкам при використанні отрутохімікатів в значній мірі сприяє обов’язкове використання предметів особистого захисту: окулярів, респіраторів, спецодягу.

Усі роботи по застосуванню отрутохімікатів, незалежно від характеру та тривалості повинні проводитися лише після ознайомлення з властивостями того чи іншого препарату і безпечними регламентами їх застосування. Отрутохімікати шкідливі не тільки для осіб, які з ними стикаються в процесі своєї трудової діяльності, вони являють ще більшу небезпеку для населення в разі неправильного їх зберігання та застосування вдома. Найкраща гарантія безпечного застосування пестицидів з користю для врожаю і без шкоди для здоров’я - це обізнаність про механізми їх дії та порядок застосування. Необхідно пам’ятати про те, що пестициди слід застосовувати лише в разі крайньої необхідності, коли інші агротехнічні заходи не дали результатів і врожаю загрожує небезпека.
Реалізація пестицидів і агрохімікатів проводиться за наявності на них висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи. Кожна партія продукції, що реалізується повинна супроводжуватись товарно-транспортною накладною та сертифікатом якості. Пестициди і агрохімікати, що реалізовуються, повинні бути упаковані і промарковані.
Кожний пестицид треба застосовувати суворо за призначенням і лише на певних культурах. Для цього “Укрдержхімкомісією” і МОЗ України погоджується щорічно список препаратів, які дозволені для роздрібного продажу і застосування населенням при безумовному виконанні всіх запобіжних заходів і інструкцій, що додаються (повинні додаватись) до кожної ампули, до кожного флакону з пестицидами. В інструкції має бути вказана назва препарату, діюча речовина, цільове призначення, норма витрати при обробці, кратність обробки, терміни застосування та термін до збору урожаю, надання першої допомоги при отруєнні.
Працювати з пестицидами в саду, на городі чи в полі не допускається при температурі повітря вище 20°С, після випадання осадів, роси. Відповідно до статті 20 Закону України «Про пестициди і агрохімікати» порушення законодавства про пестициди і агрохімікати тягне за собою цивільну, дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно з чинним законодавством. Згідно підпункту 6.1.2. пункту 6 Державних санітарних правил ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» обробка рослин та інших об’єктів повинна здійснюватись суворо за показаннями з обов’язковим врахуванням економічної межі шкідливості, ступеню розвитку хвороб рослин і бур’янів, а також прогнозу погоди. А також згідно підпункту 6.1.7. завчасно, але не менш чим за 2 доби до початку проведення кожної хімічної обробки, адміністрація господарств сповіщає населення, власників суміжних сільськогосподарських угідь та об’єктів про місця, строки і методи застосування пестицидів. У період проведення робіт в радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи.
При наявності ознак отруєння необхідно терміново викликати лікаря. До його приходу постраждалого вивести із небезпечної зони на свіже повітря, зняти забруднений одяг, вимити водою відкриті ділянки тіла, дають випити 3-4 склянки підсоленої води, визвати штучно блювоту, напоїти теплим чаєм із сухарями. Постраждалого необхідно покласти на живіт, при різкому затрудненні дихання зробити штучне дихання. При потраплянні отрутохімікату на шкіру не можна ці місця розмазувати або втирати, натомість рекомендується змивати струменем води (бажано мильним розчином). Очі промивають водою і 2% (20г на 1л води) розчином харчової соди.
Якщо розчин отрутохімікату потрапив до шлунково-кишкового тракту з’являється нудота, блювота, біль в животі, інтоксикація та зневоднення організму. Постраждалому дають випити декілька склянок води (до 2л), викликати блювоту шляхом подразнення задньої стінки глотки. Після блювоти необхідно дати випити половину склянки води з 2-3 столовими ложками активованого вугілля, а потім прийняти сольове проносне (20г солі на півсклянки води). У всіх випадках обов’язково необхідно звернутись до лікаря. Таким чином, для тих, хто користується пестицидами необхідно запам’ятати:
-використовуйте пестициди суворо за призначенням;
-ретельно витримуйте строки застосування їх і безпечні строки збору врожаю;
-при обробці своїх городів і ділянок користуйтесь респіраторами, стежте за ними, щоб пестициди не потрапляли на шкіру, в дихальні шляхи;
-після обробки ретельно вимийте руки з милом, шию, а краще - прийміть душ, прополощіть порожнину рота, горло;

-одяг,в якому проводили обробку пестицидами, треба ретельно витрусити і випрати в розчині мила або пральному порошку і соди;
-не допускати дітей на оброблені пестицидами ділянки, не проводьте обробки в їх присутності, не зберігайте отруту в пляшках з під напоїв, які приваблюють дітей, ретельно ховайте отруту в місцях недосяжних для дітей.


Пам’ятайте! Хімічні засоби захисту рослин і підвищення врожайності внаслідок невірного використання або поводження з ними, можуть стати джерелом нещасних випадків і отруєнь. Бережіть своє здоров’я, здоров’я своїх близьких і навколишнє природне середовище!


Заступник начальника управління –
начальник відділу державного нагляду
за дотриманням санітарного законодавства
Покровського районного управління Головного
управління Держпродспоживслужби
в Дніпропетровській області Т.Студенікіна