Покровський район
www.pokrov-rn.dp.gov.ua


«Впровадження НАССР є обов’язком для всіх, хто має справу з харчами»

23 липня 2014р. Верховна Рада України проголосувала за законопроект № 4179а, який стосується гармонізації законодавства України та Європейського Союзу у сфері безпеки та якості харчових продуктів.
Зазначений документ передбачає введення в Україні Європейської моделі системи гарантування безпеки і якості продуктів харчування, що базується на принципах НАССР.
Контроль за виконанням вимог законодавства покладено на Держпродспоживслужбу.
На жаль, за період чотирирічного мораторію на перевірки підприємств малого і середнього бізнесу, якість продуктів харчування погіршилася: якщо немає контрою, немає і гарантованого рівня якості, а головне – безпеки продуктів. Під час перевірок кафе, їдалень, продовольчих магазинів стикаємось з небажанням власників дотримуватись вимог закону в частині безпечності продуктів. Найчастіше чуємо «не знав», адже так легше вести бізнес. Порушень – неймовірна кількість: і відсутність супровідних документів, що підтверджують якість продукції, і незадовільний санітарний стан, і порушення температурного режиму (це коли ковбаса при температурі повітря +30°С лежить на прилавку, а не в холодильнику).
Але зараз ситуація почне поліпшуватися. Згідно з законом, перевірки здійснюються без попередження. Ще передбаченоаудиторськіперевірки – про них, щоправда, попереджають, але всього за три дні, за цей час документацію змінити практично нереально.
Частіше будемо перевіряти тих, на кого скаржаться споживачі, і рідше тих, які є благонадійними. Інспектування включає в себе перевірку прилеглої території, приміщень, обладнання, інвентарю, транспорту, харчових продуктів.
У разі виявлення порушень під час проведення планових чи позапланових перевірок, державні інспектори мають право:

          - Видати припис про усунення порушень зі списком порушень та вимогами з термінами їх усунення;
          - Накласти штраф (від 25 тис. до 100 тис. грн.) – залежно від скоєного правопорушення;
          - Тимчасово або повністю зупинити роботу суб’єкту господарювання – у разі виявлення факторів, що становлять небезпеку життю і здоров’ю людей;
          - Збільшити частоту інспектувань та аудитів, змінивши категорію ризику діяльності підприємства. Якщо виданий припис не виконано, це може становити загрозу для життя або здоров’я людини.
Всі оператори ринку харчових продуктів, хто займається виробництвом чи реалізацією харчових продуктів (переробні підприємства, магазини, кафе, ресторани, заклади громадського харчування, їдальні, в т.ч. у закладах освіти) мали три роки щоб впровадити систему керування безпекою харчових продуктів. А до 20 вересня 2019 року систему НАССР мали запровадити і малі потужності (які постачають харчові продукти споживачу, мають не більше ніж 10 осіб робочого персоналу – кафе, їдальні, магазини, оптові бази та ін.).
Там, де немає, чи недостатньо кваліфікації, бізнесу потрібно працювати із консультантами. Якщо процеси не налагоджені, це означатиме, що НАССР немає, у такому разі є ризик потрапляння небезпечної продукції до споживача.
Програми-передумови є основою системи харчової безпеки, яка базується на аналізі ризиків контролю критичних точок (НАССР). Алгоритм по розробці спрощених процедур, заснованих на принципах систем управління безпечністю харчових продуктів наступний:
1.Власник (керівник) бізнесу повинен ознайомитися з основними вимогами законодавчої бази –це Закон України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччятварин», Закон України «Про основні принципи та вимогидо безпечності та якості харчових продуктів», Наказ Міністерства агропромислового комплексу № 590 від 01.10.2019р та ін.
2.Провести державну реєстрацію (отримати експлуатаційний дозвіл) у Держпродспоживслужбі.
3.Дотримуватись гігієнічних вимог: це і утримання території потужності, і поводження з відходами, і під’їзди з твердим покриттям, і прибирання території в зимовий, літній період з недопущенням застою води.
Санітарний стан будівель, приміщень, опис надходження харчової продукції та її розміщення – дотримання вимог у виробничих та допоміжних приміщеннях з метою запобігання перехресного забруднення.
Контроль температури в складських приміщеннях, холодильниках, морозильних камерах та холодильних вітринах. Дотримання вимог до водопостачання, каналізування, освітлення,належних умов зберігання харчових продуктів, заходів щодо санітарної обробки: забезпечення чистоти поверхонь, які контактують з харчовими продуктами, процедури прибирання, миття, дезінфекції, визначення їх частоти та ефективності, використаннямиючих, дезінфікуючих засобів згідно інструкцій.
Проведення заходів по боротьбі з шкідниками (дератизація, дезінсекція) –наявність засобів для профілактики появи шкідників, наявність москітних сіток, дезінсекційних ламп.
Дотримання особистої гігієни персоналу, наявність спецодягу (санітарного одягу), проходження персоналом медоглядів.
Контроль постачальників– наявність супровідних документів (товарно-транспортних накладних, декларацій виробника, інших).
Зберігання, транспортування і захист продукції від забруднення.
Вилучення та відклик небезпечної харчової продукції.
Вимоги щодо розробки, впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах Системи управління безпечністю харчових продуктів (НАССР)» затверджено наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 01 жовтня 2012 № 590.
Не чекайте штрафів та перевірок! Впроваджуйте НАССР!
Ірина Якимик
Начальник відділу безпечності
харчових продуктів та ветеринарної медицини
Покровського районного управління
Головного управління Держпродспоживслужби
в Дніпропетровській області