Покровський район
www.pokrov-rn.dp.gov.ua


Через рік у Дніпропетровську за ініціативи губернатора Дмитра Колєснікова буде встановлено перший в Україні пам’ятник українським миротворцям. Про це керівник області повідомив під час святкових заходів на честь Дня українських миротворців.

«Миротворець – це солдат, який бере до рук зброю, щоб підтримувати мир. Це одна з найшляхетніших справ, якою може займатися людина. Саме тому вшанування миротворців – це потужний чинник виховання молодого покоління на принципах честі, вірності обов’язку та служіння найвищим людським цінностям, - сказав Дмитро Колєсніков. – Пам’ятник українським миротворцям, що з’явиться у Дніпропетровську за рік, буде ще одним свідченням того, що Україна пам’ятає своїх героїв, Дніпропетровщина пам’ятає своїх героїв, молоде покоління пам’ятає героїв і наслідує їхній приклад».
Перший командир першого українського миротворчого батальйону, голова Дніпропетровської організації ветеранів – учасників миротворчої операцій «Блакитні шоломи», полковник у відставці Володимир Сидоренко зазначив: «Встановлення такого пам’ятника – це висока оцінка вкладу вітчизняних миротворців у підтримання миру в гарячих точках та підвищення міжнародного престижу України, вшанування мужності та звитяги, зразкового виконання службових обов’язків, вірності присязі та збереження пам’яті про славетних героїв-миротворців. Знаковим є те, що такий пам’ятник з’явиться у Дніпропетровську, звідки почалася історія участі України у міжнародних миротворчих операціях».
Нагадаємо, що цього року у День українських миротворців губернатор Дмитро Колєсніков відкрив пам’ятний знак на честь першого українського батальйону миротворців.
Довідка.
Формування першого миротворчого батальйону відбувалося на базі управління та військових частин 6-ої гвардійської танкової армії (6АК). Значна кількість особового складу 240 Окремого спеціального батальйону (ОСБ) була залучена із військових частин Дніпропетровської області. Військовослужбовці запасу були призвані із міст Дніпропетровська, Дніпродзержинська, Кривого Рогу та Павлограду.
Відповідно до розпорядження голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації забезпечення продуктами харчування особового складу 240 ОСБ було покладено на сільські господарства та підприємства Дніпропетровської області.
Батальйон був сформований в найкоротші терміни за три тижні та 24 липня 1992 року двома ешелонами з бойовою технікою і озброєнням у складі 400 військовослужбовців вирушив у напрямку державного кордону України.
15 липня 1992 року оперативна група батальйону на чолі з підполковником С.В. Браіляном двома літаками ІЛ-76 здійснила переліт із аеропорту Дніпропетровська до аеропорту міста Сараєво. У складі цієї групи знаходилися 40 військовослужбовців та дві одиниці артилерійсько-розвідувальних комплексів АРК-1.
29 липня 1992 року батальйон увійшов у Сараєво (Боснія і Герцеговина) і почав виконувати покладені на нього завдання у складі військ Організації Об’єднаних Націй.
Перше бойове хрещення в історії Збройних Сил України прийняв на себе 240-й ОСБ 31 липня 1992 року, коли підрозділи батальйону були неодноразово атаковані силами конфліктуючих сторін. Тільки за перший тиждень виконання українським контингентом бойових завдань батальйон зазнав відчутних втрат. Загинув старший лейтенант Сергій Топиха з міста Новомосковськ Дніпропетровської області, а чотирнадцять чоловік зазнали важких поранень, у тому числі і командир батальйону полковник В. Сидоренко.
Батальйон з честю та гідністю виконав усі покладені на нього бойові завдання, про що свідчать листи подяк Уряду Боснії і Герцеговини. Начальником штабу сил ООН у Боснії і Герцеговині генералом Хейз було наголошено, що військовослужбовці українського миротворчого батальйону виявилися вдалими та доречними на території конфліктуючих сторін. Позитивний відгук про українських миротворців також пролунав із вуст Генерального секретаря ООН Бутроса Галі під час його офіційного візиту до України.
Всього у миротворчих операціях від незалежної України прийняли участь понад 50 тис. чоловік. З них близько 5 тис. чоловік проживають в Дніпропетровській області.
Сім’я загиблого офіцера старшого лейтенанта Сергія Миколайовича Топіхи мешкає у Новомосковську, а сім’я загиблого старшого прапорщика Віктора Олександровича Солохіна мешкає у Кривому Розі.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю